Make your own free website on Tripod.com
North Dakota Runner  |     home
                                                  
State X-C Championships 2002

                                   
Tent Camp     Finish Line    No Speed     Bathroom Line   Anderson Girls


                          
Girls A Start     Girls A Finish      

                                                
 G B Start         Girls B 1            Girls B 2    Girls B 3     Girls B 4     Girls B 5   Girls B 6

                                 
Girls B Fin  B Finish   Class B 1,2  Honeyman    Recovery

                                                
Boys A Start     Boys A 2        Boys A 3       Boys A 4      Boys A 5       Boys A 6     Boys A Aw


                                        
Boys B Start     Boys B 1     Boys B 2      Boys B 3      Boys B 4      Boys B 5



Class A boys

Team scores: Fargo South 31, Minot 87, Dickinson 105, Mandan 134, Fargo North 183, Jamestown 191, Bismarck 241, Williston 246, Valley City 248, Grand Forks Red River 249, Grand Forks Central 325, Shanley 349, West Fargo 388, Bismarck Century 394, TMCHS (Belcourt) 421, Wahpeton 466, Devils Lake 504, Beulah 702, Grafton 789.

Individual results

1, Chad Bergan, VC, 16:11. 2, Jory Zunich, Will, 16:22. 3, Severyn Claymore, FS, 16:27. 4, Cody Senn, Dickinson, 16:32. 5, Julian Lovelace, FS, 16:32. 6, Chad Backsen, FS, 16:40. 7, James Schanandore, Mandan, 16:47. 8, Joe Sepe, FS, 16:48. 9, Robert Ihry, FS, 16:49. 10, Josh Bechtle, Bis, 16:51.
11, John Charles, FN, 16:56. 12, Dennis Ternes, D, 17:03. 13, Jon Holcomb, Minot, 17:05. 14, Isaac Zimmerman, S, 17:09. 15, Alex Beach, Minot, 17:11. 16, Tom Schanandore, Mandan, 17:12. 17, Ryan Binstock, D, 17:13. 18, Mark Bjornson, Minot, 17:14. 19, Brian Miller, Minot, 17:14. 20, Rod Lindberg, J, 17:15.
21, Simon Irish, S, 17:18. 22, Ryan Mowan, Minot, 17:19. 23, Bill Anderson, FS, 17:20. 24, Charles Desjarlais, TMCHS, 17:21. 25, Joseph Pitia, FS, 17:21. 26, Daniel Schwarts, D, 17:22. 27, Brian Cheney-Peters, GFRR, 17:23. 28, Kevin Dahlberg, VC, 17:24. 29, Tom Johnson, J, 17:24. 30, Grant Mehring, FS, 17:28.
31, Paul Weisgarber, FS, 17:29. 32, Josh Jones, WF, 17:29. 33, Charlie Bair, Mandan, 17:31. 34, Dane Simonson, GFC, 17:32. 35, Mark Landman, FN, 17:34. 36, Seth Dallman, GFRR, 17:34. 37, Brandon Aune, Mandan, 17:35. 38, Kyle Perry, GFC, 17:36. 39, Sam Erile, FN, 17:39. 40, Lance Gehring, Minot, 17:41.
41, Jon Berger, Mandan, 17:44. 42, Robert Lies, J, 17:45. 43, Don Clemson, FN, 17:46. 44, Adam Urbatsch, W, 17:47. 45, Kyle Hertz, Mandan, 17:49. 46, Tim Kraft, D, 17:52. 47, Sam Larson, J,. 17:52. 48, Ryan LEvander, Bis, 17:54. 49, Scott Egeberg, VC, 17:55. 50, Jake Gustafson, W, 17:57.
51, Aaron Schmidt, Bis, 18:02. 52, Rob Klemisch, Mandan, 18:07. 53, Trent Barkus, J, 18:08. 54, James McMillan, J, 18:08. 55, JAred Nes, FN, 18:09. 56, Bill Johnson, Minot, 18:10. 57, Nick Rogers, GFRR, 18:11. 58, Tyler Schmidt, Bis, 18:11. 59, Jeremy Bold, BC, 18:13. 60,Alex Olson, WF, 18:14 .
61, Brandon Hicks, BC, 18:14. 62, Jake Livingston, Minot, 18:20. 63, Chad Carlstad, W, 18:21. 64, Tom Kieffer, GFRR, 18:23. 65, Joey Arnason, GFRR, 18:24. 66, Russell Nelson, VC, 18:25. 67, Dan Sundeen, J, 18:25. 68, Hank Kemp, W, 18:26. 69, Jordan Slagle, W, 18:27. 70, Mike Walter, Minot, 18:28.
71, Paul Sampson, DL, 18:29. 72, Doug Schmidt, GFRR, 18:29. 73, Tyler Winkelman, FS, 18:30. 74, Robert Deringer, Bis, 18:32. 75, Evan Schoenfish, DL, 18:32. 76, Mark Mondor, GFC, 18:33. 77, Greg Johnson, GFRR, 18:34. 78, Lenny Keplin, TMCHS, 18:35. 79, Shane Gores, Bis, 18:36. 80,Roy White, Beulah, 18:38 .
81, Brock Schauer, Mandan, 18:39. 82, Mark Barclay, GFC, 18:39. 83, Kevin Brager, WF, 18:39. 84, Jeremy Holt, BC, 18:40. 85, Christopher Hintz, DL, 18:41. 86, Shane WAhlstrom, W, 18:42. 87, Mike Kesler, J, 18:43. 88, Grant Hillius, J, 18:43. 89, Austin Bauer, D, 18:45. 90, Dave Houle, TMCHS, 18:46.
91, Cody Saterlee, W, 18:47. 92, Josh Lloyd, BC, 18:47. 93, Brenton Nesemeier, S, 18:48. 94, Andy Yanish, WF, 18:48. 95, Kyle Beckstead, GFC, 18:49. 96, Ryan Johnson, GFRR, 18:50. 97, had Clarke, GFRR, 18:51. 98, Kyle Gabriel, BC, 18:51. 99, Aaron Seelig, FN, 18:53. 100, John Fraase, BC, 18:55.
101, Corey O’Leary, Wahp, 18:56. 102, Ryan Muehler, Wahp, 18:59. 103, David Rinas, Mandan, 19:00. 104,Joel Gortmaker, VC, 19:00 . 105, Mike Charette, TMCHS, 19:01. 106, Dave Opoien, Wahp, 19:01. 107, Aaron Lingwall, Wahp, 19:01. 108, Nathan Enderle, J, 19:03. 109, Eric Fiala, GFC, 19:03. 110, Michael Dunn, S, 19:05.
111, Peder Lysne, S, 19:07. 112, Brian Zubrod, VC, 19:08. 113, Ryan Ceynar, FN, 19:09. 114, Cameron Miller, D, 19:11. 115, Scott Dockter, D, 19:15. 116, Alex Sumner, GFC, 19:16. 117, Greg Loken, G, 19:19. 118, Josh Byram, GFC, 19:22. 119, David Baltezore, WF, 19:22. 120, Justin Foell, VC, 19:24.
121, Jeff Pehl, Wahp, 19:24. 122, Ben Reile, FN, 19:27. 123, John Murie, GFRR, 19:31. 124, Matt LAducer, TMCHS, 19:31. 125, Mitch Nielsen, Bis, 19:32. 126, Pat Brooke, D, 19:36. 127, Philip Axt, Bis, 19:37. 128, Kody Jacobsen, WF, 19:39. 129, Joe Brockman, D, 19:43. 130, Brandon Zaun, VC, 19:44.
131, John Langenwalter, Wahp, 19:44. 132, Kale Stromme, DL, 19:45. 133, Andrew Simek, BC, 19:48. 134, Scott Walhaug, Minot, 19:54. 135, Serge Walczak, W, 19:56. 136, Brian Fiala, Wahp, 19:58. 137, Kenny Frye, Bis, 19:59. 138, Daniel Stoa, S, 20:01. 139, Shaun Knife, TMCHS, 20:02. 140, Matt Fiala, Wahp, 20:03.
141, Jason Byram, DL, 20:03. 142, Alex Olson, Dl, 20:04. 143, Andrew Kuester, W, 20:04. 144, Curtis LeTexier, GFC, 20:08. 145, Dan Farnsworth, BC, 20:08. 146, Allen Schmaltz, WF, 20:10. 147, Danny Lundgren, WF, 20:12. 148, Mitch Thompson, DL, 20:12. 149, Darek Knaus, WF, 20:13. 150, Rob Scheer, FN, 20:15.
151, Travis Krebs, Beulah, 20:18. 152, Conrad Bauer, Bi, 20:22. 153, Michael Sullivan, W, 20:28. 154, Matt Thomas, Mandan, 20:28. 155, Dan Aichele, Beulah, 20:29. 156, Jesse Alishouse, BC, 20:35. 157, Corey Sadowsky, Beulah, 21:04. 158, Justin Keller, Wahp, 21:13. 159, Andrew Gerde, Beulah, 21:16. 160, Brent Dusek, G, 21:26.
161, Alex Simonson, GFC, 21:29. 162, Justin Fettig, Beulah, 21:37. 163, Travis French, G, 21:44. 164, Eric Roseen, DL, 21:58. 165, Joel Kooren, FN, 22:19. 166, Tyler Bauman, Beulah, 22:37. 167, Luke Jensen, S,23:08. 168, Justin Magnuson, VC, 23:22. 169, Cody Gaines, TMCHS, 23:57. 170, Valdie Magstadt, Beulah, 24:05.
171, Tim Wolf, Beulah, 24:33. 172, John Mitzel, Beulah, 24:46. 173, Abram Jackson, VC, 25:20.

Class A girls

Team scores: Dickinson 40, Grand Forks Central 85, Fargo South 135, Jamestown 141, Bismarck 173, Minot 177, Bismarck Century 187, Mandan 212, Grand Forks Red River 287, Shanley 288, Fargo North 391, Williston 396, Devils Lake 410, West Fargo 416, Valley City 436, TMCHS (Belcourt) 509, Wahpeton 616, Beulah 650, Grafton, 686.

Individual results

1, Kendra Lystad, FS, 14:15. 2, Nora Narloch, GFRR, 14:15. 3, Renee Aune, DL, 14:19. 4, Allison Pritchard, D, 14:20. 5, Ariel Smith, D, 14:23. 6, Miranda Wagner, D, 14:24. 7, Molly Clark, S, 14:27. 8, Julie Geigle, BC, 14:39. 9, Kala Campbell, GFC, 14:40. 10, Melissa Falk, J, 14:42.
11, Kristal Wolf, D, 14:53. 12, Jocelyn Lamoureux, GFC, 15:00. 13, Emily Tyrrell, GFC, 15:01. 14, Kristy Keithley, D, 15:01. 15, Cassie Blazer, Mandan, 15:02. 16, Mandy Gefroh, Bis, 15:12. 17, Ashley MNielsen, D, 15:15. 18, Hayley Herauf, D, 15:17. 19, Brianne Carlsrud, FS, 15:21. 20, Kellie Miller, BC, 15:28.
21, Diane Miller, FS, 15:29. 22, Monique Lamoureux, GFC, 15:30. 23, Sam Stock, Bis, 15:30. 24, Brooke Strand, Minot, 15:31. 25, Amanda Freidt, Minot, 15:33. 26, Rebecca Ryan, GFRR, 15:34. 27, Kristi Falk, J, 15:34. 28, Lindsey Voigt, Mandan, 15:35. 29, Dani Thompson, GFC, 15:36. 30, Brittany Messer, D, 15:39.
31, Kristen Rau, Minot, 15:40. 32, Chelsea Gowan, GFC, 15:41. 33, Katlin Braunberger, J, 15:42. 34, Charlee LaFountain, TMCHS, 15:43. 35, Maggie Conlon, J, 15:43. 36, Jessica Clarys, J, 15:45. 37, Natalie Vetter, Bis, 15:46. 38, Sarah Rebenitsch, WF, 15:47. 39, Lori Benke, J, 15:47. 40, Jessica Bercier, D, 15:48.
41, Katie Frushour, GFC, 15:48. 42, Maggie Toft, FS, 15:50. 43, Kodi Klatt, D, 15:52 44. Hayly Feist, Bis, 15:54. 45, Allie Burck, S, 15:55. 46, Amanda LaFountain, TMCHS, 15:56. 47, Erin Sisco, Minot, 15:57. 48, Hatti Ternes, BC, 15:57. 49, Ashley MErchant, S, 15:58. 50, Tari Helmers, Minot, 16:00.
51, Megan Luther, Mandan, 16:01. 52, Melissa Reith, FS, 16:01. 53, Gwen Duchscherer, Bis, 16:02. 54, Crystal Goldade, BC, 16:02. 55, Marymargaret Tyrrel, GFC, 16:03. 56, Kaitlyn Streyle, Mandan, 16:03. 57, Kate Ringsak, BC, 16:04. 58, Kaitlyn Huss, VC, 16:04. 59, Katie Schauer, W, 16:04. 60, Madeline Hornung, J, 16:05.
61, Mayuree Rao, FN, 16:05. 62, Chris Belohlavek, Mandan, 16:06. 63, Christy Johnson, VC, 16:08. 64, Megan Mack, Bismarck, 16:08. 65, Jamie Hiltner, DL, 16:10. 66, Katie Weinberg, BC, 16:11. 67, Shea Thomas, Mandan, 16:11. 68, Elizabeth Pederson, WF, 16:12. 69, Kelli Larson, Mandan, 16:13. 70, Rachael Morrison, FN, 16:14.
71, Heather Kapm, W, 16:16. 72, Natasha Fox, FN, 16:17. 73, Megean Cunningham, Minot, 16:17. 74, Shaundra Stein, W,16:19. 75, Kelsey Kliem, Mandan, 16:21. 76, Ashley Hepper, Mandan, 16:23. 77, Jennifer Falk, J, 16:23. 78, Kailee Jaeger, Dl, 16:25. 79, Britney Barnett, VC, 16:29. 80, Sara Julsrud, GFC, 16:34.
81, Brienna Schwab, Beulah, 16:35. 82, Michelle Bosch, BC, 16:36. 83, Natalie Lichter, GFRR, 16:37. 84, Elissa Schue, GFRR, 16:37. 85, Allison Hesford, Bis, 16:40. 86,Kass Whitecould, W, 16:40. 87, Ashley Otis, DL, 16:43. 88, Dawn Beaulac, Minot, 16:45. 89, Emily Gross, FN, 16:45. 90, Breanna Zink, J, 16:47.
91, Leah Wakefield, GFC, 16:47. 92, Kirby Black, GFRR, 16:49. 93, Mara Paulson, S, 16:52. 94, Brenna Kane, S, 16:59. 95, Mallory Kuhlmann, FS, 17:00. 96, Blair Moorhead, WF, 17:03. 97, Theresa Cowles, S, 17:03. 98, Rebecca Schneider, Bis, 17:04. 99, Tara Ness, FN, 17:04. 100, April Neis, Bis, 17:04.
101, Karla Dobmeier, Wahp, 17:06. 102, Ann Arnason, GFRR, 17:09. 103, Annie Wohl, Minot, 17:10. 104, Andi Wheeler, GFRR, 17:10. 105, Amanda Hweson, WF, 17:11. 106, Lauren Fox, W, 17:13. 107, Amy Laqua, J, 17:14. 108, Laura Olson, W, 17:16. 109, Cydney Crowe, WF, 17:17. 110, Meghan Gramlow, F, 17:17.
111, Amanda Doll, Bis, 17:19. 112, Meagan Hanson, Minot, 17:20. 113, Nicole Heinz, WF, 17:20. 114, Courtney Horien, BC, 17:21. 115, Laura Gehring, Wahp, 17:23. 116, Sarah Barringer, Minot, 17:25. 117, Pauline Zubrod, VC, 17:26. 118, Kelsey Erickson, Grafton, 17:28. 119, Sarah Wagar, VC, 17:29. 120, Samantha Johnson, FN, 17:30.
121, Shelly Anderson, Wahp, 17:30. 122, Hannah Dahl, GFRR, 17:34. 123, Heather Zimmerman, S, 17:35. 124, Andrea Rognlien, S, 17:36. 125, Sara Sabot, Beulah, 17:37. 126, Emily Elstrom, FN, 17:40. 127, Jodi Hajicek, TMCHS, 17:42. 128, Brandy Bergh, WF, 17:46. 129, Emily Bina, G, 17:49. 130, Kayla Hughes, W, 17:49.
131, Natalie Bakke, FS, 17:49. 132, Brittany Dressler, BC, 17:51. 133, Lindsey Lawson, Beulah, 17:52. 134, Christine Retzlaff, Wahp, 17:53. 135, Nicole Paulson, FN, 17:57. 136, Stephanie Thomas, WF, 17:58. 137, Jen Sliper, WF, 18:00. 138, Kirsten Menagh, FN, 18:05. 139, Shannon Lonski, FS, 18:05. 140, Valora Miller, W, 18:08.
141, Sara Nitschke, Mandan, 18:10. 142, Amanda Barclay, WF, 18:12. 143, Abby Tisdale, F, 18:13. 144,Sam Stroh, BC, 18:14. 145, Margo Christopher, Wahp, 18:17. 146, Josie Danz, FS, 18:19. 147, Mallory McCarty, G, 18:20. 148, Adrienne Davis, TMCHS, 18:24. 149, Madeline Myer, G, 18:32. 150, Bless Paquette, W, 18:34.
151, Ashleyana Teske, W, 18:37. 152, Ashley ALberts, Wahp, 18:37. 153, Kate Paulson, GFRR, 18:37. 154, Chivi Bercier, TMCHS, 18:43. 155, Tasha Jorgenson, Beulah, 18:44. 156, Alex Steckler, Beulah, 18:44. 157, Heather Bredeson, Wahp,19:00. 158, Meradith Irsfeld, S, 19:03. 159, Gina Gable, VC, 19:08. 160, Kelsey Sauer, VC, 17:08.
161, Mahri Schumacher, Beulah, 19:10. 162, Emily Duncan, Beulah, 19:40. 163, Emma Hoskisson, VC, 18:48. 164, Helga Urke, Wahp, 19:54. 165, Brittany Marohl, Wahp, 20:00. 166, Steph Midgarden, G, 20:21. 167, Kim Shuley, G, 20:24. 168, Melisa Campbell, G, 20:30. 169, Alisa McKay, G, 20:33. 170, Jill Staloch, Beulah, 20:37.
171, Kate Lynn Sabot, Beulah, 21:04. 172, Tiffany Berger, VC, 21:07. 173, Anna Kresova, Wahp, 21:32. 174, Jessica Gunderson, GFRR, 21:55. 175, Megan Tisdale, Grafton, 22:27. 176, Julia Olsen, Beulah, 22:52.

Class B boys

Team scores: Fort Berthold 57, New Town 118, Bowman 119, Griggs County Central 128, Killdeer 161, Trinity Christian-Tioga 211, Lisbon 230, Rugby 239, Shiloh Christian 249, Washburn 294, Four Winds 314, Langdon 358, May-Port-C-G 386, Cavalier 423, Northwood-Thompson 497, Hazen 537, Standing Rock 545, Beach 564, Anamoose-Drake 589, New Rockfford 643, Medina 648, Mohall-Sherwood 663, Stanley 696, Underwood 716, Carrington 756.

Individual results

1, Jeremy Candrian, K, 16:28. 2, Greg Benz, K, 16:45. 3, Kenny Skoglund, Beach, 17:04. 4, Mark Popp, Bowman, 17:28. 5, Justin Fox, FB, 17:37. 6,Karl Larson, MPCG, 17:45. 7, Elton Spotted Horse, FB, 17:51. 8, Corey Good Iron, FB, 17:53. 9, Ryan Hoverson, GCC, 17:53. 10, Zach Backstrom, SC, 17:59.
11, Luke Trgerson, SC, 17:59. 12, Russell Dixon, FB, 18:00. 13, Charles Moran, NT, 18:02. 14, James Schade, Bowman, 18:02. 15, Brandon Huether, Lis, 18:04. 16, Beau Black, TTC, 18:05. 17, Isaac Schwehr, H, 18:05. 18, Geoffrey Childress, R, 18:06. 19, Beau Harder, Bow, 18:07. 20, Tyson Fox, Nt, 18:09.
21, James Moran, NT, 18:12. 22, Billy Hirchert, W, 18:15. 23, Thomas Vigesaa, GCC, 18:26. 24, Ryan Campbell, GCC, 18:26. 25, Jeremy Meyers, FFB, 18:31. 26, Kurt Rettig, M, 18:32. 27, Mark Larson, NR, 18:32. 28, Tim Nesheim, NT, 18:34. 29, Travis Brown, Cav, 18:34. 30, Chad Haugen, R, 18:35.
31, Tony Moran, NT, 18:38. 32, Chris Harder, Bow, 18:40. 33, Morgan Tveter, NT, 18:40. 34, Nate Norby, TTC, 18:44. 35, Travis Guler, GCC, 18:45. 36, Duane Broe, R, 18:52. 37, Alex Guler, GCC, 18:56. 38, Rajesh Broschat, TTC, 18:57. 39, Tyler Schults, Lis, 18:58. 40, Mark Anderson, GCC, 18:59.
41, Randall de la Paz, FW, 18:59. 42, Jacob Fettig, FB, 19:00. 43, Jason Littlewind, FW, 19:01. 44, Joss Blatherwick, FB, 19:06. 45, Rory Ratzlaff, Lang, 19:07. 46, Gavin Hetletved, W, 19:10. 47, Sach Schenfisch, W, 19:11. 48, Jason Munkeby, L, 19:11. 49, Collins Rising Sun, SC, 19:11. 50, Bryant Miller, B, 19:12.
51, Matt Entze, K, 19:12. 52, Ken Champion, GCC, 19:16. 53, Danny Blood, K, 19:23. 54, Matt Cuskelly, K, 19:26. 55, Terry Herman, FW, 19:32. 56, Aron Fisk, L, 19:34. 57, Chris Schill, L, 19:35. 58, Dallas Littlewind, FW, 19:36. 59, Malachi Black, TTC, 19:39. 60, Brian Moser, Bow, 19:40.
61, .Jordan Ongstad, Cav, 19:42. 62, Lucas Reuter, Lis, 19:45. 63, Rick Breen, Bow, 19:45. 64, Derek Schmidt, TTC, 19:46. 65, Jordan Carr, GCC, 19:47. 66, Eric Johnson, Lis, 19:48. 67, Fred Rau, AD, 19:52. 68, Micah Goldade, TTC, 19:52. 69, Sack Coles, GCC, 19:55. 70, Matthew Wangler, R, 19:56.
71, Sky Eagle Deer Dickens, FB, 20:01. 72, Matthew Peterson, MS, 20:03. 73, Dustimn Umland, NT, 20:03. 74, Zach Essler, Stan, 20:06. 75, Ben Jensen, SR, 20:08. 76, Eric Kesel, Bow, 20:09. 77, Jacob Flaten, MPCG, 20:10. 78, Coulee Fox, NT, 20:11. 79, Caleb Seiler, W, 20:13. 80, Richie DePaolis, MPCG, 20:14.
81, Joe Reinke, Lis, 20:21. 82, Ranner Goldade, TTC, 20:25. 83, Monte McKenzie, NT, 20:28. 84, Sean Schwalbe, K, 20:30. 85, Brandon Anderson, R, 20:31. 86, Collin McElroy, TTC, 20:32. 87, Douglas Whitebull, SR, 20:33. 88, Zach Reinke, Lis, 20:35. 89, Brandon Bellerud, SC, 20:36. 90, Tom Backstrom, SC, 20:36.
91, Ryan Anderson, Lis, 20:38. 92, Brandon Berreth, TTC, 20:39. 93, Shane Thompson, Bow, 20:43. 94, Mark Engen, NT, 20:44. 95, Kyle Kemp, C, 20:46. 96, Ben Skoglund, Beach, 20:47. 97, Mike Montonye, R, 20:49. 98, Donald Waltz, Langdon, 20:55. 99, Gary Brossart, R, 20:56. 100, Scott Hummel, W, 20:57.
101, James Sheldon, FR, Washburn, 20:58. 102, Chris Granlund, Langdon, SR, 21:00. 103, Emanuel Many Ribs, FB, 7th, 21:04. 104, Reggie Heim, AD, JR, 21:08. 105, Eric Sparrow, MPCG, SR, 21:09. 106, Josh Dolecek, Kill, FR, 21:10. 107, Michael Schenfisch, Wash, 8th, 21:19. 108, Clay Hagel, SR, SR, 21:19. 109, Stephan Noll, Kill, FR, 21:21. 110, Michael Elgaen, Underwood, SO, 21:23.
111, Andy Bromley, AD, SR, 24:24. 112, Kelepi Rakabikabi, Rugby, JR, 21:32. 113, Kris Holm, Cav, SO, 21:32. 114, Eric Heuer, Wash, SO, 21:39. 115, Caleb Fritel, Hazen, SO, Hazen. 116, Mike Schwalbe, Kill, SO, 21:44. 117, Curtis Posey, FW, 8th, 21:52. 118, Shane Welsh, MPCG, 9th, 21:52. 119, Darrick Buchholz, MPCG, 8th, 22:00. 120, Adam Walsvik, Hazen, FR, 22:05.
121, Matt Coykendall, Lis, SR, 22:08. 122, Paul Schmidt, TTC, SO, 22:08. 123, Eric Stanley, NT, SO, 22:08. 124, A.J. Torgerson, SC, JR, 22:08. 125, Jordan Flage, Cav, SO, 22:15. 126, Chris Berenston, MS, JR, 22:20. 127, Paul Knopik, Kill, SO, 22:25. 128, Cody Berg, Cav, SO, 22:31. 129, Dominic Dalman, MPCG, FR, 22:44. 130, Loren Dykema, Lis, 7th, 22:47.
131, Dan Madche, Hazen, 8th, 22:54. 132, Kalvin Whirlwind Charging, SR, JR, 22:56. 133, Elliot Stewart, Langdon, 7th, 22:57. 134, Dustin Fornshell, Carr, JR, 23:01. 135, Brenyn Otto, Langon, 7th, 23:02. 136, Tracy Clapper, Bowman, SO, 23:03. 137, Conrad Davoli, NT, SO, 23:05. 138, Anthony Mack, Rugby, JR, 23:13. 139, Matt Bosch, SC, 8th, 23:18. 140, Sha Littlewind, FW, FR, 23:20.
141, Lucas Lingelbach, Underwood, SO, 23:36. 142, Michael Bull, FW, 7th, 23:38. 143, Cody Two Bears, SR, SR, 23:51. 144, Michael Gedrose, Wash, FR, 23:54. 145, Bryan Ressler, GCC, SR, 24:03. 146, Brett Baker, NT, SR, 24:03. 147, Brandon Jetty, SR, SO, 24:57. 148, Matt Bahr, North/Thomps, 7th, 25:04. 149, Peter Kemp, Cav, 9th, 25:23. 150, Ryan Wissink, Rugby, FR, 26:06.
151, Aaron Swenson, New Rockford, FR, 26:12. 152, Ricky Lothspeich, Langdon, FR, 27:12. 153, Eric Blumhagen, Anamoose/Drake, 29:02.

Class B girls

Team scores: New Town 49, Bowman 51, Carrington 150, Griggs County Central 220, Rugby 254, New Salem 286, Killdeer 287, Langdon 301, Leeds-Maddock 341, Cavalier 349, Trinity Christian-Tioga 364, Shiloh Christian 379, Velva 392, Washburn 398, Lisbon 409, Mohall-Sherwood 472, Hettinger 474, Larimore 486, Anamoose-Drake 497, Northwood-Thompson 524, Fort Berthold 566, Mayville-Portland-Clifford-Galesburg 569, New Rockford 607, Standing Rock 611, Hazen 623, Divide County 638.

Individual results

1, Krista Anderson, L-M, 14:22. 2, Lindsey Anderson, L-M, 14:22. 3, Phoebe Garcia, NT, 14:31. 4, Staci Honeyman, Bow, 14:35. 5, Ronnie Nagel, Bow, 14:42. 6, Anna Leigh Brady, NT, 14:55. 7, Julie Drags Wolf, NT, 15:02. 8, Rachelle Duerre, M-S, 15:07. 9, Megan Kelly, Bow, 15:14. 10, Blossom Young Bird, NT, 15:16.
11, Sarah Skipper, Rugby, 15:25. 12, Nessa Nagel, Bow, 15:26. 13, Carolyne Kukla, Kill, 15:32. 14, Lauren Dietrich, Lang, 15:32. 15, Kelsey Hoyt, MPCG, 15:32. 16, Samantha Lauf, NS, 15:33. 17, Amanda Rodriguez, Carr, 15:34. 18, Shantel Fettig, FB, 15:38. 19, Amber Dufault, Kill, 15:39. 20, Kristen Neumiller, Carr, 15:41.
21, Brit Anderson, Bow, 15:42. 22, Delaine Heiser, GCC, 15:44. 23, Tonia Hall, NT, 15:45. 24, Teryl Norton, NS, 15:46. 25, Patsy Murphy, Bow, 15:49. 26, Leigh Ann Brady, NT, 15:52. 27, Lynda Wolf, NT, 15:54. 28, Brittany Feist, Velva, 15:55. 29, Nadine Aljets, Carr, 15:56. 30, Leslie Hofland, Bow, 16:01.
31, Natika Baker, NT, 16:05. 32, Hailey Baker, NT, 16:05. 33, Audrey Heiser, GCC, 16:10. 34, Steph Granlund, Lang, 16:11. 35, Alicia Verhulst, Hett, 16:12. 36, Kellie Pieterick, Rugby, 16:15. 37, Kelsey Ryba, Lari, 16:15. 38, Chelsea Pierce, Bow, 16:17. 39, Rachel Ness, N-T, 16:26. 40, Jane Aljets, Carr, 16:27.
41, Rachel Boerner, Cav, 16:28. 42, Sarah Baustad, Rugby, 16:30. 43, Kaitlyn Kelly, Bow, 16:35. 44, Nikki Neumiller, Carr, 16:36. 45, Aura Lee Lunde, GCC, 16:37. 46, Brittany Iverson, TTC, 16:41. 47, Rachel Dwyer, Shiloh, 16:42. 48, Danielle Hauck, Velva, 16:49. 49, Madalyn Klingenstein, NS, 16:50. 50, Kylie Oversen, Kill, 16:54.
51, Maggie Schopp, Cav, 16:56. 52, Kyla Clarksean, Cav, 16:59. 53, Alex Gillies, NR, 17:00. 54, Mandy Wagner, Shiloh, 17:01. 55, Rachel Bartholomay, Bow, 17:02. 56, Ashley Placek, TTC, 17:03. 57, Tera Ankenbauer, Wash, 17:04. 58, Kayla Beckman, Wash, 17:06. 59, Dana VenHuizen, GCC, 17:08. 60, Robbie Froemke, Lis, 17:16.
61, Emma Sunden, GCC, 17:19. 62, Moriah Anderson, Shiloh, 17:19. 63, Jesse Schwanke, L-M, 17:20. 64, Alanna Carr, GCC, 17:23. 65, BriAnn Gaguler, Velva, 17:23. 66, Stephanie Heim, A-D, 17:24. 67, Sarah Opdahl, Lari, 17:25. 68, Katie Everson, Lang, 17:26. 69, Amber Johnson, Lis, 17:28. 70, Nikki Christman, Hett, 17:31.
71, Kirsten Welk, Rugby, 17:33. 72, Allison Zwinger, Carr, 17:33. 73, Ashley Haaland, GCC, 17:34. 74, Jessica Fahy, A-D, 17:38. 75, Maria Buchholz, Wash, 17:40. 76, Amanda Gusiaas, Carr, 17:41. 77, Adri Friezen, Carr, 17:41. 78, Fawn Fettig, NT, 17:42. 79, Mallory Bosch, Shiloh, 17:43. 80, Brook Rufsvold, Lis, 17:48.
81, Alecia Biel, Carr, 17:49. 82, Megan Rudnick, A-D, 17:50. 83, Miriam Mische, TTC, 17:52. 84, Annalise Johnson, DC, 17:53. 85, Marice Franklund, N-T, 17:55. 86, Joanna Ongstad, Cav, 18:00. 87, Cheyenne Lester, SR, 18:03. 88, Andrea Seeger, NS, 18:03. 89, Gracia Black, TTC, 18:03. 90, Bethany Loveless, TTC, 18:12.
91, Kristine Swart, Carr, 18:12. 92, Jamie Howatt, Lang, 18:13. 93, Erin Barta, Lang, 18:15. 94, Danielle Wangler, Rugby, 18:17. 95, Erica Severson, Lis, 18:17. 96, Erin Lunde, GCC, 18:18. 97, Elizabeth Schenfisch, Wash, 18:25. 98, Shantel Knudsvig, Kill, 18:28. 99, Lana Bowers, M-S, 18:29l. 100, Sarah Downs, Lang, 18:42.
101, Katie Lothspeich, Lang, 18:44. 102, Sarah Lothspeich, Lang, 18:46. 103, Lindsey Everson, Lang, 18:50. 104, Samantha Johnson, Hett, 18:54. 105, Erin Severson, Lis, 19:01. 106, Kari Morlock, Hazen, 19:07. 107, Amber Dvirnak, Kill, 19:07. 108, Emily Oxner, TTC, 19:09. 109, LaRae Beth, NS, 19:10. 110, Brittany Demery, SR, 19:18.
111, Kadie Becker, Wash, 19:20. 112, Tristen Eklund, Hazen, 19:23. 113, Tiffany Berube, Lis, 19:42. 114, Whitney Thomas, Velva, 19:49. 115, Beci Hanna, Lis, 19:51. 116, Megan Hutzol, Lari, 19:56. 117, Lindsay Keith, M-S, 19:58. 118, Elizabeth Iszler, Lis, 20:01. 119, Megan Wervan, Cav, 20:06. 120, Ann Dukart, Kill, 20:09.
121, Dawnetta Bachman, Cav, 20:11. 122, Steph Melin, M-S, 20:26. 123, Katie Finstad, Lis, 20:30. 124, Kelcey Moore, TTC, 20:51. 125, Jennifer Fisher, N-T, 20:52. 126, Anna Carroll, M-S, 20:56. 127, Heather Stetson, Lis, 20:57. 128, Megan Ratzlaff, Lang, 21:13. 129, Emily McMahon, Lari, 21:13. 130, Carmen Heinemeyer, Hazen, 21:22.
131, Kali McIntyre, TTC, 21:58. 132, Brooke Christman, Hett, 22:43. 133, Ava Lindquist, Hett, 23:06. 134, Jessica Spotted Horse, FB, 23:37. 135, Aubrey McNary, TTC, 25:06. 136, Carla Sharp, Cav, 26:01.